Maloskalsko

M_1 M_3 M_4 M_5 M_7

Maloskalsko je jedním z nejkrásnějších koutů oblíbeného Českého ráje. Leží v místě, kde řeka Jizera kdysi prorazila skalní hřeben  a utvořila tak malebné údolí se Suchými skalami na levém břehu Jizery a Vranským hřebenem na druhém břehu.

Maloskalsko je vyhledávané především díky svým skalním městům, mezi nimiž nejznámějšími jsou Suché skály, Drábovna a Besednické skály. Tvoří je zejména pískovce, které vznikly v křídovém moři. Svahy nad Jizerou jsou tvořeny smíšenými lesy s unikátní faunou a florou. Kromě vzácných květin zde hojně rostou i léčivé byliny užívané v lidovém léčitelství. V údolí Rakous zase najdeme bučiny, které jsou půvabné zejména na podzim.

Přírodní krásy Maloskalska doplňuje jeho historické a kulturní bohatství. Na Vranském hřebenu se nachází zřícenina hradu Vranov, na jehož ruinách nechal Zachariáš Römisch postavit letohrádek Pantheon. O kus dál se nachází zřícenina hradu Frýdštejn, na druhém břehu Jizery zase zřícenina hradu Zbirohy. Na Malé Sále se též nachází malebný zámeček, ten je však veřejnosti nepřístupný. Nicméně poblíž se nachází krásně opravená kaple sv. Vavřince. Na Maloskalsku se naštěstí dochovaly památky lidové architektury, pojizerské roubené domy, mezi nimiž je třeba jmenovat Boučkův statek a Vacardův mlýn v části Malé Skály zvané Labe.

Malá Skála se vždy pyšnila vysokou kulturní úrovní. V současné době můžete navštívit krásnou galerii v Boučkově statku, kde se pravidelně konají vernisáže předních umělců. Do roku 2011  se zde konal oblíbený hudební festival Benátská noc.

Maloskalsko je též ideální místo ke sportovnímu vyžití. Je navštěvováno zejména horolezci, pro něž je tento kout Čech skutečným rájem. V nedávné době byla vodáky též objevena řeka Jizera. Sjíždí se většinou z Malé Skály do Dolánek. Maloskalský jez může být příjemným adrenalinovým bonusem na začátku plavby. Maloskalsko je též oblíbenou zastávkou nejen pro cyklisty, ale i pro koloběžkáře! Snad netřeba dodávat, že Maloskalsko je vyhledávaným místem zejména turisty. Přímo Malou Skálou vede slavná „Zlatá stezka Českého ráje“, která vede z Malé Boleslavi do Jičína a měří 103 km.

Malá Skála je též rodištěm několika slavných osobností. Mezi nimi je Jarmila Glazarová (1901-1977). Narodila se v rodině zámeckého správce. Byla představitelkou české psychologické literatury první pol. 19. století.

Na Malé Skále se narodil a zemřel malíř Josef Jíra (1929-2005).

Armádní generál Alois Liška (1895-1977) se narodil  na Záborčí u Malé Skály. Za první světové války byl legionářem a ve druhé světové válce byl velitelem dělostřelectva v rámci 1. dělostřelecké smíšené brigády. Po válce byl stíhán StB, proto byl nucen opustit Československo a zemřel ve Velké Británii.

Čestmír Šikola (1919-2008) se během druhé světové války přidal k československé zahraniční armádě, ve které sloužil jako radista u elitní zpravodajské jednotky. V roce 1944 byla jeho odbojová skupina vysazena zpět do Československa.  Po roce 1989 byl rehabilitován a vyznamenán medailí za statečnost.