Besedické skály

Bludiste_-_Besedice_(2)_kopie Bludiste_-_Besedice_(7)_kopie M_15 M_1 P1030159
Oblast tří sklaních měst se rozkládá na jižním a západním úbočí hory Sokol, cca 300 m nad Jizerou. Besednické skalní město leží na  jihovýchodním okraji skalní plošiny a naleznete zde pískovcové skalní útvary dosahující výšky až deseti metrů. Z vyhlídky „Vysoká Skála“ je krásný výhled na Kozákov.

Na jižní straně nalezneme skalní město Kalich – údajné útočiště českých bratří po bitvě na Bílé hoře. Je zde modlitebna s vyobrazenými verši a kalichy.

Avšak největším skalním městem je „Chléviště“ na západní straně Sokola. Ze skal je krásný výhled na údolí řeky Jizery a na Vranovský hřeben s Ještědem v pozadí. Chlévištěm se toto skalní město nazývá proto, že zde vesničané údajně během různých nepokojů v minulých dobách ukrývali svůj dobytek a místo se tak stalo dočasným chlévem.

V blízké vesnici Besedicích se každou neděli od 12. května do konce srpna od 15:00 koná folkrocková zábava zvaná „Besednický klobouk“. Vstupné je dobrovolné. Vystupují zde skvělé kapely a unikátní zážitek z koncertu podtrhuje jedinečné a neopakovatelné prostředíJ Neváhejte Besedický klobouk navštívit. Prožijete nevšední, nefalšovaný zážitek.

V Besedicích je též základna půjčovny Koloběžek Český ráj. Do Besednických skal se vydejte z Malé Skály a zpět se svezte na koloběžce! Buď můžete využít sjezdu podél Suchých skal, nebo kolem zřícenina hradu Zbirohy. Trasa prvního sjezdu je kratší a vede téměř výhradně z kopce. Trasa druhého sjezdu je trochu delší a občas pojedete přes příjemné rovinky. Můžete se zde kochat krásnými panoramaty na Český ráj!

Více info na www.kolobezky-ceskyraj.cz nebo na 773 877 550