Galerie Boučkův statek

Po listopadu 89 byla založena společnost Arva Patria, která v přízemí Boučkova statku zřídila lidovou hospůdku a v půdním prostoru nechala vzniknout nevšední galerii moderního umění, kde jsou díla 120-ti českých umělců první a druhé poloviny 20. století. V rámci každoročního cyklu Maloskalské výtvarné léto se zde konají příležitostné výstavy současných umělců.

V prvním patře je umístěna expozice z historie Malé Skály, které je převážně dílem Josefa Jíry, v druhém patře naleznete obrazy, sochy a plastiky předních českým umělců 20. století a na hambálkách samostatnou expozici Josefa Jíry.

IMG_2360 IMG_2367 betlem OLYMPUS DIGITAL CAMERA galerie3

Josef Jíra (11. 10 1929 – 15. 6. 2005)

Je jedním z nejvýraznějších umělců narozených mezi lety 1925-1930. Malíř a grafik Josef Jíra se narodil v Turnově, ale své dětství prožil na Malé Skále, kde se seznámil s tradičním způsobem života na vesnici spojeným s lidovými zvyky, což se později projevilo v jeho tvorbě. Jíra od raného dětství projevoval zálibu v kreslení, a tak ho jeho otec nechal v roce 1942 zapsat na odbornou šperkařskou školu v Turnově. V roce 1946 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, kterou ukončil v roce 1952. V roce 1957 spoluzaložil uměleckou skupinu M57 – podle vinárny v Makarské a roku založení. V témže roce získal ateliér na Letné, který opustil až v roce 1982. V roce 1992 založil galerii výtvarného umění na Boučkově statku a o čtyři roky později se zasloužil o znovuobnovení kaple sv. Vavřince na Malé Skále, do které namaloval křížovou cestu. V roce 2000 vyřezal maloskalský betlém. Ten můžete vidět v předvánočním čase ve stodole Boučkova statku.

V díle Josefa Jíry je patrný vliv Emanuela Mucha. Přátelil se Janem Bauchem a Vladimírem Komárkem. Mezi jeho často citované výtvarné počiny též patří ilustrování Hrabalova Městečka u vody a Olbrachtova Goleta v údolí. Mezi uzlové momenty jeho výtvarného života patří cyklus Velikonočních obrazů a cyklus Oči.