Frýdštejn

Ak.malíř Jiří Škopek- Frýdštejn M_13 Pruvodce Panteon-Frýdštejn
Frýdštejn je romantická zřícenina hradu ležící na Vranském hřebenu. Není známo, kdy přesně byl hrad založen, ale jisté je to, že byl majetkem Markvarticů. Víme však, že v srpnu 1432 obléhali hrad husité. Tehdejším majitelem frýdštejnského panství byl Bohuš z Kováně, který s husity uzavřel dohodu, že proti nim nebude pořádat žádné nepřátelské akce a oni na oplátku nezaútočí na hrad. Bohuš z Kováně nakonec přestoupil ke kališníkům. V roce 1448 dokonce pomáhal Jiřímu z Poděbrad při dobývání Prahy. Již na konci 16. století byl hrad neobyvatelný.

Hlavní dominantou hradu je hradní věž viděná ze širokého okolí. Je zároveň nejlépe zachovalou částí hradu. Za zvláštní pozornost stojí též  světnička vytesaná jižně od věže, kde výklenek a oltář ve stěně dávají tušit, že jde o někdejší kapli. Za zmínku stojí i to, že pro svoji čarovnou atmosféru se na hradě natáčela pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Z Frýdštejna zpět na Malou Skálu nemusíte pěšky! Rádi Vám přivezeme koloběžky, na kterých si užijete krásný 3,5 Km sjezd!

Rezervace na 773 877 550 a více info na www.kolobezky-ceskyraj.cz

Otevírací doba hradu Frýdštejn

Květen – říjen: út-ne: 10.00-17.00

Bližší informace na www.frydstejn.cz