Suché skály

Dříve se tento útvar nazýval Kantorovy varhany. Nacházejí se na levém břehu řeky Jizery a tvoří  výraznou dominantu Maloskalska. Jsou součástí Ještědsko-kozákovského hřbetu, který byl pře dávnými časy v místech dnešní Malé Skály prorván řekou Jizerou.

Průvodce Suché Skály M_9 M_10 Suche_skaly_(1)
Nejkrásnější pohled na Suché Skály se naskýtá z vyhlídky na Sokolu, což je hora vypínající se na levém břehu Jizery. Hora své jméno dostala podle podoby letícího sokola. Další krásný pohled na „Sušky“ se naskýtá z obce Vrát, kudy vede modrá turistická cesta.

K Suchým Skalám lze dojít pěšky z Malé Skály po modré, nebo zajet autem přímo pod ně po silnici, která vede směrem na Koberovy.

Suché Skály jsou obvykle obležené lezci ze širokého okolí, neboť se jedná o velice rozmanitý a tím pádem i atraktivní terén. Je zde mnoho cest, od nejlehčí pro začátečníky až po nejsložitější pro skutečné mistry. Na Suchých Skalách se vyžije každý lezec! Před návštěvou Suchých Skal doporučujeme „Pravidla pro lezení na Suchých Skalách“.  Nicméně nemusíte být ani lezci začátečníky, abyste si mohli trochu po Suchých Skalách zašplhat. Na nich jsou totiž leckde vybudovány žebříky, po kterých může šplhat každý turista.

 V našem infocentru si můžete zakoupit horolezeckého průvodce „Suchých Skal“.