Zbirohy

Zbiroh_(5)_kopie Zbiroh_(9)_kopie

Hrad byl založen v první polovině 14. století rodem Markvarticů. V 15. století koupil Zbirohy Ota z Bergova a Zbirohy tak připadly k Troskám. V držení Trosek zůstaly Zbirohy po celé husitské války. Hrad byl v roce 1442 zbořen, aby se nestal útočištěm loupeživých feudálů. Zbirohy jsou unikátní svým původním topným systémem. Hrad byl totiž vytápěn a to systémem průduchů ve zdech, kterým proudil horký vzduch z jednoho „centrálního“ krbu.
Naleznete tu i starou pískovcovou cisternu na vodu.

Zbirohy se vymykají naší představě toho, co byl prastarý hrad. Je totiž jedním z dokladů toho, jak pestré stavitelství ve středověku bylo. Zbirohy totiž byly spíš jakýsi pohodlný hrádek spíš než obranný hrad. Z oken se špatně kontroluje okolí a nejsou zde ani příkopy. Hrad měl dokonce podlahové vytápění, jak o tom ve svém výzkumu pojednal Mgr. Ivan Peřina.

Hrad nebyl ani nějak ostře vyčleněn z podhradní osady. Naopak plynule přecházel v okolní osídlení, jak o tom svědčí například hradní sušička, která leží poblíž roubenky v podhradí, kde jistě v minulosti též stálo nějaké podobné lidové obydlí.

Zbirohy jsou krásným, romantickým místem, které jistě stojí za návštěvu.