Výlet přes Vranov-Pantheon, Frýdštejn a Kopaninu

Přes Vranov pantheon na Frýdštejn a Kopaninu

Po červené směrem na Vranov – Pantheon. Jedná se o jeden z nejkomplikovanějších skalních hradů v Čechách. Jeden z jeho majitelů, František Zachariáš Römisch na něm nechal v roce 1802 vybudovat letohrádek Pantheon ve tvaru kaple, v němž jsou umístěné slavné osobnosti tehdejší doby. Dále po červené ke hradu Frýdštejn. (v obci je občerstvení) Frýdštejn byl majetkem rodu Markvarticů. Je především znám z pohádky „O princezně Jasněnce a létajícím ševci“. Dále po zelené na Kopaninu, což je rozhledna postavená v roce 1892 jako strážní věž před vlnou germanismu. Po celé trase se Vám budou naskýtat nádherné výhledy.

Počet kilometrů z Malé Skály na Kopaninu: 4,3 km, nastoupaných 440 m

Profil trati

vylet_kopanina

 

Alternativy návratu

  1. Výlet ukončit u Frýdštejna a na Malou Skálu sjet po silnici na koloběžce. Délka trati 3,5 km.
  2. Od rozhledny Kopaniny zpět na Malou Skálu sjet po silnici na koloběžce. Délka trati 7 km.
  3. Nebo pěšky přes Bobov po zelené na Malou Skálu, přičemž na zpáteční cestě projdeme panský lesní hřbitov, který byl ve Vranském lese založen  Františkem Zachariášem Römischem v roce1813. Jedná se o malebný hřbitůvek, na němž odpočívá kromě všech majitelů zámku i Jarmila Glazarová. Délka trati 3, 5 km.
  4. Nebo se z Kopaniny vydat po modré na druhou stranu od Malé Skály směrem na Rychnov u Jablonce nad Nisou a zpět z Rychnova jet vlakem. Trasa do Rychnova se nazývá Stezka manželů Schejbalových a jsou zde přenádherné výhledy. Délka trati 5,5 km.